The School Governing Body

The Governing Body is responsible for the decision making that affects the school. There are currently twelve governors including the Headteacher, Mrs Smith. The full Governing Body meets once a term (twice in the Summer Term) and the committees each meet once a term. There are three committees which deal with certain aspects of the school.

The Headteacher and Chairs of Governors are members of all committees. Each committee has its own Chair and the Chair for each committee is marked in bold below.

The Joint Chairs of Governors are Mrs Kirstie Somerville and Mrs Rachel Hogarth, both of whom can be contacted via the school at:

St. Michael's C.E. Primary School

Carlisle Road

Dalston

Carlisle

CA5 7LN

Telephone: 01228 711544

Buildings and Grounds

Committee Members: Billy Mallinson, Bruce RichardsKirstie Somerville, Brendan McArdle, Sarah Caulfield, , Tara Telford, Ian Newton (Associate Member)

Curriculum and Pastoral

Committee Members: Brendan McArdle, Rachel Hogarth, Peter Brookes, Sarah Miller, Emma Davenport, Tara Telford

Finance and Staffing

Committee Members: Kirstie Somerville, Bruce Richards, Rachel Hogarth, Billy Mallinson, Sarah Caulfield, Emma Davenport

 

Business Interests

At the start of every academic year the governors are asked to declare any business or financial interests . In September 2022, two governors declared business interests. In addition, at the start of every meeting, Governors are asked to declare any interests in the agenda items for that particular meeting. If any are declared, they are minuted.

Attendance at Meetings

The table below show attendance at meetings from January 2021 to date. Most of these have been held via Zoom because of the pandemic.

Ref Meeting Date Apologies Accepted? Notes
58 Full Governors 19/01/2021 BMc Yes via Zoom
B&G 31 Buildings and Grounds 02/02/2021 None   via Zoom
F&S 31 Finance and Staffing 02/03/2021 None   via Zoom
C&P 31 Curriculum and Pastoral 16/03/2021 BP Yes via Zoom
59 Full Governors 27/04/2021 AB Yes via Zoom
B&G 32 Buildings and Grounds 11/05/2021 None   via Zoom
F&S 32 Finance and Staffing 11/05/2021 None   *
C&P 32 Curriculum and Pastoral 08/06/2021 BP, RH, BMc, VD Yes via Zoom
60 Full Governors 06/07/2021 None   via Zoom
EGM Extra Governors Meeting 07/09/2021 None   Meeting to discuss 3 urgent issues
61 Full Governors 12/10/2021 None   via Zoom
B&G 33 Buildings and Grounds 19/10/2021 BR, BMc Yes via Zoom
C&P 33 Curriculum and Pastoral 23/11/2021 BP Yes via Zoom
F&S 33 Finance and Staffing 30/11/2021 ABy Yes via Zoom
62 Full Governors Meeting 25/01/2022 BMc, RH Yes via Zoom
B&G 34 Buildings and Grounds 22/02/2022 None   via Zoom
C&P 34 Curriculum and Pastoral 30/03/2022 TT, BP Yes via Zoom
F&S 34 Finance and Staffing 30/03/2022  None   via Zoom
63 Full Governors Meeting 04/05/2022 TT, SC Yes via Zoom
F&S 35 Finance and Staffing 25/05/2022 SC Yes via Zoom
B&G 35 Buildings and Grounds 14/06/2022 BMc, TT Yes Face to face
C&P 35 Curriculum and Pastoral 29/06/2022 None   via Zoom
64 Full Governors Meeting 13/07/2022 BMc, ED Yes Face to face
65 Full Governors Meeting 05/10/2022 ED Yes Face to face
B&G 36 Buildings and Grounds 11/10/2022 TT Yes Face to face
C&P 36 Curriculum and Pastoral 02/11/2022 TT Yes via Zoom

* Meeting declared quorate as 3 governors in attendance

Minutes

There are four meetings of the Full Governing Body per year. The most recent approved minutes can be requested from the office.

Policies

The Governing Body is responsible for keeping the school's policies up to date. There are a great number of these concerning teaching and learning, safeguarding and staffing as well as the physical aspects of the school and its finances. Those most pertinent to parents have been identified and can be found by clicking here. If you have any concerns that are not covered by these policies, please get in touch with Mrs Smith.

Governing Body Structure

Headteacher

Mrs Lorna Smith

Local Authority Governor, appointed by the Local Authority

Mr Brendan McArdle, term of office 2 March 2021 - 1 March 2025

Foundation Governors, appointed by the Diocese of Carlisle

Rev. Ben Phillips, term of office started 4 December 2019 (ex officio)

Mr Bruce Richards, term of office 17 January 2022 - 16 January 2026

Mr Peter Brookes, term of office 17 January 2022 - 16 January 2026

Co-opted Governors, appointed by the Governing Body

Mrs Kirstie Somerville, term of office 1 September 2019 - 31 August 2023

Mrs Sarah Caulfield, term of office 19 January 2021 - 18 January 2025

Mr Billy Mallinson, term of office 27 April 2021 - 26 April 2025

Parent Governors*

Mrs Rachel Hogarth, term of office 19 January 2022 - 18 January 2026

Mrs Emma Davenport, term of office 19 January 2022 - 18 January 2026

Mrs Tara Telford, term of office 19 January 2022 - 18 January 2026

* these governors were elected without ballot as there were three vacancies and three parents put their names forward.

Staffing Governor, elected by school staff

Mrs Sarah Miller, term of office 1 January 2021 - 31 December 2025

Due to her temporary absence, Mrs Louise Porter has been elected to the position of Staff Governor until Mrs Miller's return.

Associate Members, appointed by Governing Body

Mr Ian Newton

Mr Newton attends Buildings and Grounds meetings. As an associate member he does not have voting rights. He is the school's Site Manager.

Clerk to the Governors

Miss Helena Jonsson (who also attends Committee meetings)